Mustafa Uyan'ın gönül bahçesi

ZİYARETÇİLER

166 ziyaretçi ve 0 üye çevrimiçi

İSTATİSTİKLER

Makale Görünüm Sayısı
5650863

HİKAYELER

Alt Kategoriler

 • ÖMER SEYFETTİN'den

  Ömer Seyfettin (1884-1920) Türk edebiyatının en çok okunan hikaye yazarıdır. Asker ve öğretmendir. Türk kısa hikayeciliğinin kurucu ismidir. Ayrıca edebiyatta Türkçülük akımının kurucularındandır. Türkçede sadeleşmenin savunucusudur. Kısa ömrüne çok sayıda eser sığdırmıştır. En tanınan eseri "Kaşağı" isimli öyküsüdür.

  Ömer Seyfettin'in eserlerinden Ant, Diyet, Forsa, İlk Cinayet, Kaşağı, Pembe İncili Kaftan, Yeni Bir Hediye gibi örnekleri bu bölümümüzde bulabilirsiniz..

  Makale Sayısı:
  7
 • TÜRKÜ HİKAYELERİ

  Türkü HikayeleriBir gün iki sevgili gündüzden bir buluşma yeri tespit ederler ve derler ki; bu gece şu kayanın dibinde buluşalım. Gece olur ve oğlan erken saatte kayanın dibinde ayın inmesini ve sevgilisinin gelmesini bekler. 

  Şans bu ya; ay iner inmez arkasından yörede "Sarı Yıldız" adı verilen Şafak Yıldızı doğar ve ay ışığından hiç de farkı olmayan yıldızın şavkı her yeri aydınlatır. Bu yüzden kız da kendisini bir gören olur diye sevgilisinin yanına gelemez. Oğlan da o gece sevgilisi ile buluşmasına engel olan sarı yıldıza bu türküyü söyler. "Bir Yıldız Doğdu Yüceden/Aman Bir Yıldız Doğdu Yüceden.."
  Makale Sayısı:
  33
 • DEDE KORKUT HİKAYELERİ

  Dede Korkut ( Korkut Ata) HikayeleriBeri gel başımın bahtı evimin tahtı,
  Evden çıkıp yürüyünce servi boylum..

  Topuğunda sarmaşınca kara saçlım,
  Kurulu yaya benzer çatma kaşlım..
  Çift badem sığmayan dar ağızlım,
  Kavunum yemişim düvleğim
  Görüyor musun neler oldu..
  Görelim Han'ım başka neler söylemiş..

  Makale Sayısı:
  8
 • ÖYKÜLER

  Öyküler

  Bir zamanlar Afrika’daki bir ülkede hüküm süren bir kral vardı. Kral, daha çocukluğundan itibaren arkadaş olduğu, birlikte büyüdüğü bir dostunu hiç yanından ayırmazdı. Nereye gitse onu da beraberinde götürürdü. Kralın bu arkadaşının ise değişik bir huyu vardı.  İster kendi başına gelsin ister başkasının, ister iyi olsun ister kötü, her olay karşısında hep aynı şeyi söylerdi: 
   "Bunda da bir hayır var!" ...
  Bir gün kralla arkadaşı birlikte ava çıktılar. Kralın arkadaşı tüfekleri dolduruyor, krala veriyor, kral da ateş ediyordu. Arkadaşı muhtemelen tüfeklerden birini doldururken bir yanlışlık yaptı ve kral ateş ederken tüfeği geriye doğru patladı ve kralın baş parmağı koptu...

  Makale Sayısı:
  42
 • KISSADAN HİSSELER

  Kıssadan hisselerNemrud'un İbrahim Aleyhisselam'ı ateşe atacağını duyan karınca ağzına bir su damlası alıp ateşe doğru taşımaya başlamış.O sırada başka bir karınca 

  - Bu taşıdığın su damlası ile o ateşi söndüremezsin neden böyle bişey yapıyorsun. diye sormuş

  Diğer karınca:

  - Olsun hiç olmazsa safım belli olur. demiş

  Makale Sayısı:
  148
 • BOSTANDAN HİKAYELER

  Sadi'nin Bostan ve Gülistan adlı eserlerinden seçmeler.

  “Siyahi bir kimseye; “Çirkinsin” dendi. Adam öyle bir cevap verdi ki, söyleyen bu sözü söylediğine pişman oldu. O sözü söyleyene siyahi;

  “Sûretimi ve şeklimi ben yapmadım ki, beni ayıplıyorsun. Çirkin isem sana ne? Güzeli, çirkini yaratan ben değilim ki.” SADİ ŞİRAZİ

  "Gönlüm sevgilinin muhabbeti ile öylesine dolu ki orada kimsenin kinine yer yok." İşte Sadi söylemiş bu doğru sözü.Hadi biz de Sadi'ye az kulak verelim bakalım neler diyor?

  Makale Sayısı:
  27
 • MESNEVİDEN HİKAYELER

  Mesnevi, Mevlana, Fih-i Mafih'ten hikayelerMesnevinin sonsuzluğunu sınırlanmış web alanı üzerine yansıtmak tabiki de mümkün değil ama istedik ki sizlere Mesnevi bir web sayfası kadar yakında olsun..

  "Ya Rabbi! Bana ne senin zikrini unutturacak, sana şevkimi söndürecek, seni tesbih ederken duyduğum ezzeti kesecek bir hastalık; ne de beni azdıracak, şer ve kötülüğümü artıracak bir sıhhat ver. Ey Merhamet edenlerin merhametlisi! Merhametinle bu duamı kabul et."

  Hz. Mevlâna Celaleddin-i Rumî

  Makale Sayısı:
  171
Görüntüleme Sayısı 
Başlık Yazar Tıklamalar
Dürüstlük Çiçeği Administrator tarafından yazıldı. 1227
Mac Donald da iki ihtiyar Administrator tarafından yazıldı. 4474

NOKTA-I ESRAR

Kur’an’a İncil’e Zebur’a Tevrat’a
İman eden etmiş vahdet-i zata
Biri nefye memur biri ispata
“Lâ, illâ” da, “illâ, lâ” da olamaz
Seyrani