Babam İçin Elimden Geleni yapacağım

Genç adam, evinin alt katında marangozluk yapıyordu. Kapı ve Pencere konusunda uzmandı. Fakat plastik pencereler yaygınlaşınca, Ahşap olanlara rağbet azaldı. Bu yüzden İşler iyi gitmiyordu. Üstelik de çocukları büyümüş, Biri hariç hepsi de Okula başlamıştı. Masrafları artınca, yanındaki kalfasına da yol verdi. İşe biraz daha Erken koyulur, biraz daha fazla çalışır, yardımcıya vereceği parayı, çocukların harçlığına katardı .

Adam, Birgün çalışırken; Elektrik kesildi ve Uzun süre beklediği halde gelmedi. Aksi gibi, o Akşam üzeri teslim etmesi gereken birkaç Pencere vardı. Boş kalmayı sevmezdi. Planyayı yağladı, talaşları süpürdü. Biraz dinlenmek eve çıkarken, dükkanın elektrik sigortalarına gözü ilişti. Eğer yanılmıyorsa normal değildi. Biri gelip sigortayı kapatmış olmalıydı .

Şalteri kaldırınca, Atölye aydınlandı. Tahminleri doğru çıkmıştı; ama bu işe bir  anlam veremiyordu. Şaka dese, böyle bir şaka yapılmazdı .

Kendisini kıskanacak bir düşmanı yoktu da .

İşe koyulduğunda, yine aynı şey oldu; ala bu sefer suçluyu görmüştü. Oğlu, evden atölyeye bağlanan merdiveni sessizce inmiş ve sigortayı kapattığı sırada, babasını karşısında bulmuştu .

Adam, on yaşına gelmiş bir çocuğun böyle bir haylazlığını affedemezdi . Bütün günü, onun yüzünden mahvolmuştu. Bir kere yapmış olsa ses çıkarmazdı. Ama tekrarlaması, hangi yönden bakılsa bakılsın büyük hataydı. Saçlarından yakalayıp sıkı bir tokat attı.  Her şey onun iyiliği içindi. Belki vurduğu tokat , serseri olmasını engellerdi. 

Adam, oğlunun gözyaşlarını görmezden geldi ve eve çıktıktan sonra, eşine dert yanakak; 

- Bu çocuğun, okulda kimlerle düşüp kalktığını bilmemiz lazım ! Dedi . Eğer serbest bırakırsak, başımıza büyük dertler açacak !

Adam, Bir süre düşündü. Sonunda da Kolay yolu buldu. Oğlunun hiç aksatmadan tuttuğu günlüğünde, arkadaşlarına ait  ipucu olmalıydı. Eşi istemese de, ona kulak asmadı ve çocuğunun günlüğünü okumaya başladı .

Oğlu , en sayfada :

" Bu gece kötü bir rüya gördüm !" yazmıştı .

" Atölyede çalışırken, babamı elektrik çarpıyordu . Allah'ım sen onu koru! Ben elimden geleni yapacağım ! "

Not : Bazen Bizim çocuklara anlatmak istediğimiz şeyler gibi, çocuklarımızın'da bize anlatmaya çalıştığı şeylerin olabileceğini unutmayalım ..

DİL-İ BİÇARE

ANLAT DİL-İ BİÇARE'DEN, 
SUN DA İÇSİN YAR ELİNDEN
YANİ HEP BİLİNEN,
ŞEYLERDEN OLSUN
SEN SÖYLE DEDE'NİN
"ZÜLFÜNDEDİR BAHT-I SİYAHIM" BESTESİNİ

MEVLANA'DAN

Hergün bir yerden göçmek, ne iyi,
Hergün bir yere konmak, ne güzel,
Bulanmadan, donmadan akmak, ne hoş,
Dünle beraber gitti. Cancağızım;
Ne kadar söz varsa düne ait,
Şimdi Yeni şeyler söylemek lazım...

NOKTA-I ESRAR

Kur’an’a İncil’e Zebur’a Tevrat’a
İman eden etmiş vahdet-i zata
Biri nefye memur biri ispata
“Lâ, illâ” da, “illâ, lâ” da olamaz
Seyrani