Kuşaklar Arası Farkı Anlamak

Sırf üniversitede okuyor diye kendini dev aynasında gören bir genç, bir futbol maçında yanında oturan -yaşını başını almış- bir amcayı "eski kuşağın gençleri anlamasının neden mümkün olmadığı" konusunda aydınlatmayı kendine görev bilmişti. Ve aydınlatmaya çalışıyordu. Durmadan konuşarak, ve çevresinin de ilgisini çekmeye çalışarak.
 
"Siz bambaşka bir dünyada yetiştiniz. Ve takdir edersiniz ki şimdikinden çok ilkel bir dünyada..." dedi yanlarında oturanların da duyabileceği kadar yüksek bir tonda. Herkesin kendisine kulak kabarttığından emin olduktan sonra devam etti:
 
"Oysa şimdiki nesil, biz binlerce televizyon kanalının, bilgisayarların, internetin, elektrikle-hidrojenle çalışan arabaların, Mars'a giden uzay araçlarının olduğu bir dünyada yetiştik. Ve..." deyip bu ihtiyarlara hak ettikleri dersi veriyor olmanın hazzını daha uzun hissetmek için bir fasıla verdi ve elindeki kutu biradan bir yudum çekti.
 
Karşısındakine hiç söz hakkı vermeden habire konuşan bu çok bilmiş gencin ara vermesinden istifade eden amca davrandı:
 
"Haklısın delikanlı. Bizim neslimiz bütün bu saydıklarının olmadığı bir dünyada yetişti. Ama bunları icat etti ve bir sonraki nesle böyle bir dünya hazırladı. Peki sizin nesliniz, mesela sen sizden sonraki nesil için neler yapmayı planlıyorsunuz?"
 

DİL-İ BİÇARE

ANLAT DİL-İ BİÇARE'DEN, 
SUN DA İÇSİN YAR ELİNDEN
YANİ HEP BİLİNEN,
ŞEYLERDEN OLSUN
SEN SÖYLE DEDE'NİN
"ZÜLFÜNDEDİR BAHT-I SİYAHIM" BESTESİNİ

MEVLANA'DAN

Hergün bir yerden göçmek, ne iyi,
Hergün bir yere konmak, ne güzel,
Bulanmadan, donmadan akmak, ne hoş,
Dünle beraber gitti. Cancağızım;
Ne kadar söz varsa düne ait,
Şimdi Yeni şeyler söylemek lazım...

NOKTA-I ESRAR

Kur’an’a İncil’e Zebur’a Tevrat’a
İman eden etmiş vahdet-i zata
Biri nefye memur biri ispata
“Lâ, illâ” da, “illâ, lâ” da olamaz
Seyrani